Dream RPG v2 (BETA)
 
AnasayfaTakvimSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 San Fierro Polis Departmanı - Kurallar

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
LσηєLуKιηg.`Mesaj Sayısı : 4
Kayıt tarihi : 22/06/10

MesajKonu: San Fierro Polis Departmanı - Kurallar   Salı Haz. 22, 2010 9:07 pm

Oyun içerisindeki karakterinizin sorumlu olduğu kurallar:

-Mesai saatleri 08:00 - 22:00 arasıdır.
-Mesai saatleri içerisinde alkol kullanımı yasaktır.
-Ek meslek ancak mesai saatleri dışında yapabilirsiniz.
-Acil durum halinde, mesaisi bitmiş olsa bile memurun önemli bir gerekçesi olmadıkça göreve gelmesi zorunludur.
-Yakalanan suçlu veya tutuklunun avukat çağırma, haklarını öğrenme istekleri geri çevirilemez.
-Cinsel istismar, aşırı güç kullanımı, silahsız kişiye silah kullanma açığa alınmanıza veya kovulmanıza neden olabilir.
-Karizmatik Olay anında kalabalık gördüğünüz suçlara destek birlik çağırınız. Olaya tek başınıza müdahale etmeyiniz.
-Delilsiz tutuklama veya alıkoyma girişiminde bulunmayınız.

Oyun içerisindeki polis karakter sahibinin sorumlu olduğu kurallar:

Rütbe veya kıdem kavramını asla göz ardı etmeyiniz.
- Zorunlu olmadıkca, trafik kural ihlali yapmamalısınız. *NON-RP sürüşten kaçınınız.
- Asla *OOC olarak öğrendiğiniz konulara *IC olarak müdahale etmeyiniz.
- Oyun içerisinde devleti temsil ettiğinizi unutmayınız. Polis teşkilatını çete, mafya gibi kurumlarla bir tutmayınız. Yaptığınız her hareket birliği değil, devleti temsil etmektedir. Bu sebeple kişisel hırslardan, kavgalardan veya benzeri ikişi olumsuz ilişkilerden uzak durmaya çalışınız.
- Oyunda araçlarda göreceğiniz NOS gibi konularda, NOS sisteminin gizli olup olmadığını kişiye sormaya ve tamirhane bölümünden bunun yapılıp yapılmadığını kontrol etmeyi unutmayınız.
- Oyundaki karakter tiplerine göre hareket etmeyiniz. Aynı karakter tipini kullanan, aynı aracı kullanan şehirde oldukça fazla kişi sayısı olacaktır. Bu durumu göz ardı etmeyiniz ve bir araç veya kişiyi görünce hemen yanına gidip müdahale etmeye çalışmayınız. Bariz şekilde emin olunca olaya müdahale ediniz.


* Başlık oyun içi hatalar göz önünde bulundurularak güncel tutulmaktadır.
* Tüm teşgilat üyeleri bu kurallardan sorumludur.

NON RP = Rol kurallarına uymayan davranış biçimleri anlamına gelir.

IC = İngilizce In Charecter'in baş harf kısaltmasıdır. Türkçe anlamı karakter içi demektir. Yani oyunda yönettiğiniz karakterdir. IC olay diye bahsedilen, karakterinizle yaşanan olaylardır.

OOC = İngilizce Out Of Charecter'in baş harf kısaltmasıdır. Türkçe anlamı karakter dışında demektir. Yani doğrudan siz oluyorsunuz. Oyunda gerçekleşmeyen veya varolmayacak olaylar OOC olarak geçer.


EK MESLEKLER HAKKINDA ve SOSYAL YAŞAM

Yasal Durumlar

Sunucuda varolan ve var olacak tüm sistemsel mesleklere polislerin katılması yasaktır. Bu mesleklerde, çıkar konusu olsun olmasın yardımcı olmak yasaktır. IC veya OOC tespiti halinde meslekten uzaklaştırılırsınız..

20:00 olarak belirlenen mesai saatleri dışında; bir projede maddi veya manevi yer alabilirsiniz. Fakat tek kaygısı buradan alacağı maaş olan bir kişinin tespiti durumunda; bu olayda yer alan herkese ceza verilir ve maaşlar karşılığı gelen tüm mal varlıkları araştırılarak silinir.

Mesai saati içerisinde olan bir aktiviteye katılım yasaktır. Kişinin o gün izinli olması gerekir. Eğer ki kişi mesai saati içerisinde vasifesini yapmaktansa, aktivite içerisinde yer alıyorsa sorumsuzluktan ötürü meslekten geçici uzaklaştırılır veya kalıcı olarak atılır.

Yasadışı Durumlar

Silah kaçırmak, Uyuşturucu pazarlığı yapmak, Toplumu huzursuz edebilecek bir duruma göz yummak, Suça ortaklık etmek, yasadışı yarışlara katılmak benzeri tüm yasalara aykırı davranış içerisinde bulunan veya bulunanlara göz yuman kişiler IC olarak tespiti halinden görevden uzaklaştırılarak yüksek süreli (hafta veya ay) cezalara çarptırılırlar.

OYUN DIŞI HESAPLAR ve DOLANDIRICILIKLAR

Polislik, kamyon şöförü olmak veya müdür olmak gibi bir meslek ile karıştırılmamalıdır. Oyunda bir kaç günde polis olabilmeniz, gerçekte de aynı işlemin yapıldığı sonucunu çıkartmaz. Polis olabilmek uzun ve sabır gerektiren bir sürecin ürünüdür. Bu kadar zahmetli bir işin sonucunda "hiç kimse" biraz para kazanayım ve ayrılayım düşüncesiyle bu işe atılmaz. Heleki işin içine mesleğine ömrünü adamış onca polisde katarsanız bu durumun ne kadar az rastlandığını anlarsınız. Büyük bir ihtimallede, o kişi için kâr değil zarar getiren bir durum olacaktır.

Kısacası; polis maaşından faydalanıp, daha sonra başka bir mesleğe girmek veya alttan kendine sermaye hazırlamak isteyen kişiler biraz gözlem yapıldıktan sonra açıkca ortaya çıkmaktadır. Eğer ki bu türden bir duruma rastlanırsa kişinin parasına veya para ile satın aldığı mal varlığına el koyulur.

Herhangi bir projeye başlarken "departmanda bir adamımız olsun, sen polise başvur" gibisinden repliklerin sezildiği durumlarda kişilere ve projeye ceza işlemi uygulanır.

IC/OOC

Polis/Sivil İlişkisi Hakkında

Polis Departmanında görev alan kişiler, sivillerle iyi geçinmek ve onlara yardım etmek zorundadır.Sivile karşı herhangi bir saygısızlıkta memurun siciline işleyen olumsuzluk yüzünden rütbe alma durumu zorlaşır, bu kimi zaman atılmalarada sebeb verebilir.

Aynı şekilde sivil için geçerli olan kurallar, sivilin memura herhangi bir saygısız davranışında, memurun sivili tutuklama ve ceza işlemi uygulaması söz konusu olacaktır.Her iki tarafta birbirine muhtaçtır bu yüzden saygı ve seviye önemli yer tutmaktadır.

Polis/Zanlı İlişkisi Hakkında

Tutuklanan şahıs hiçbir zaman iyi muamele beklememlidir, çünkü polisin istemediği ve yanlış bir hareket yapmıştır. Gözaltına alındıktan sonraki durumda, içeriden bağırmalar çağırmalar hatta ve hatta sahte davranışların sonucunda kişinin ceza işlemi uzayacak ve beklenen ilgiyi göremeyecektir.

Polisinde gidip zanlıyı durduk yere dövmesi, aşşalaması durumlarının tespitinde kişinin rütbe düşürülmesinden, ileride rütbe alamamasına kadar işlem uygulanacaktır, bir diğer tarafı ise kişiyi susturmak için dövmesi ve başka türlü yasadışı bir durumda memur atılmadan, rütbe yükselememeye kadar ceza alır.

Gözaltı/Mahkeme Hakkında

Her hapse giren zanlı için mahkeme yapılması mümkün değildir, bu durum için gözaltı sistemi uygulanır ve kişi 1-5 gün arasında ceza alır. Mahkeme durumu ise senaryo dahilinde keyfi olmayan durumlarda geçerlidir, oyun içerisinde düzenli bir gidişatı olan karakterlere mahkeme durumu uygulanır, bu diğer karakter sahiplerinde nasıl olsa mehkemeye çıkarmazlar suç işlerim gibi bir durum uyandırmasın gözaltı süresindende bir bakmışsınız ömür boyu içeridesiniz.

Departmanda Bulunan Karakterler Hakkında

Deparmanda bulunan karakteriniz, sadece mesai saatleri içinde polis görevini tam anlamıyla kullanabilir. Sivilken nasıl olsa polisim dur şu çeteye dalaşayım, dur şuna ahkam keseyim gibi davranışlardan kaçınmalıdır, aksi taktirde departmandan atılma ve rütbe alamama gibi cezalara tabi tutulur. Departman eşyalarını kaçırıp satayım, kamera kayıtlarını kapatıp durdurup onu döveyim bunu döveyim gibi rollerin mazereti olmayacaktır. Departmanda herhangi bir yetkiniz yoksa sıradan bir polis yada çavuşsanız bu gibi rolleriniz geçerli olmayacaktır. Polis arkadaşlarımı toplayıp bana kafa tutan birine dersini vereyim polisliği sivilken çıkarıma kullanayım gibi davranışların tespitinde kişi direkt olarak atılır.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
San Fierro Polis Departmanı - Kurallar
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Dream RPG :: Devlet Kurumları :: S.F.P.D-
Buraya geçin: